Kediye Estetik Operasyon

Sivas’ta yaşayan Ataberk Dursun’un 1,5 yaşındaki kedisi Yulaf, dar burun yapısı sebebiyle solunum sıkıntısı çekiyordu. Veteriner Hekim İbrahim Özmen, Yulaf’ın rahat nefes alabilmesi için estetik bir operasyon geçirmesi gerektiğine karar verdi. Yapılan incelemeler sonucunda Yulaf’a başarılı bir operasyon uygulandı. Özmen, kedinin burun kanatlarını genişleterek solunumunu kolaylaştırdı. Bu müdahalenin, kedide kalp, nabız ve dolaşım problemlerinin önüne geçeceğini belirtti.

Veteriner Hekim İbrahim Özmen, insanlarda olduğu gibi veteriner tıbbında da estetik uygulamaların yapılabildiğini ancak amaçların farklı olduğunu vurguladı. İnsanlarda genellikle estetik ve kozmetik amaçlarla yapılan operasyonların, veteriner hekimlikte ise tıbbi sebeplerle gerçekleştirildiğini ifade etti.

Yulaf’ın solunum sıkıntısının dar burun yapısından kaynaklandığını belirten Özmen, operasyon sonrası Yulaf’ın durumunun gayet iyi olduğunu ancak hafif bir ödem olduğunu söyledi. Eğer bu operasyon yapılmamış olsaydı, Yulaf’ın sık ve sığ nefes almasının kalp, nabız ve dolaşım problemlerine yol açabileceğini, ayrıca akciğer enfeksiyonlarına yatkınlığının artacağını ve çabuk yorulacağını ifade etti. Özmen, bundan sonra Yulaf’ın hayat kalitesinin daha iyi olacağını umut ettiğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir